top of page

Kurs kwalifikacyjny 2023

W dniach 21-22 października 2023 r. w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w ramach Kursu Kwalifikacyjnego dla Perfuzjonistów organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Perfuzjonistów, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono szkolenie praktyczne z zakresu krążenia pozaustrojowego z wykorzystaniem symulacji medycznej wysokiej wierności. Kurs ten był poprzedzony dwoma szkoleniami z zakresu ECMO - certyfikowanymi przez ELSO (Światową Organizację Technik Pozaustrojowych).


Powyższe szkolenia nie byłyby możliwe, gdyby nie ścisła współpraca koordynatorów i instruktorów Programu ECMO dla Wielkopolski, kierownictwa Kursu Kwalifikacyjnego dla Perfuzjonistów Polskiego Stowarzyszenia Perfuzjonistów, Władz Polskiego Stowarzyszenia Perfuzjonistów oraz Centrum Symulacji Medycznej UM w Poznaniu i przychylności JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.


W Centrum Symulacji stworzono unikatowe prototypy manekinów z implementowanym układem drenów naśladujących część układu krążenia pozaustrojowego i ECMO. Centrum w ramach "Ośrodka Pozaustrojowego Wspomagania Funkcji Życiowych i Bezpieczeństwa Pacjenta" posiada różnorodny, nowoczesny sprzęt do perfuzji pozaustrojowej i ECMO. Dedykowana przestrzeń symulacyjna obejmuje w pełni wyposażoną salę operacyjną, sterownię i wiele pomieszczeń do prowadzenia debriefingu i podsumowań. Działania praktyczne uczestników są rejestrowane cyfrowo z możliwością nagrywania audiowizualnego, dodawania adnotacji i odtwarzania.


Celem naszego działania było stworzenie standaryzowanego programu szkoleniowego umiejętności praktycznych dla perfuzjonistów w zakresie perfuzji pozaustrojowej i ECMO w Polsce.


Jak się okazało perfuzja jest idealnym polem dla symulacji medycznej, a zapewnienie najwyższej wierności daje możliwość realistycznej interakcji szkolących się osób z prawdziwym sprzętem klinicznym. Scenariusze symulacyjne pozwalają odtworzyć wysoce specjalistyczne procedury kardiochirurgiczne, które na co dzień stanowią wyzwanie dla perfuzjonisty, bez ryzyka dla pacjenta. Symulacja medyczna jest doskonałym narzędziem edukacyjnym, szkoleniowym i kreującym procedury trudne, złożone i rzadkie.Piotr Ładziński i Małgorzata Ładzińska

Kierownictwo Kursu Kwalifikacyjnego PSP

1212 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

EuroELSO 2024

8 marca

Comments


bottom of page