top of page

Opinia prawna dotycząca dozymetrów

Zaktualizowano: 5 mar 2021

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,


Przekazujemy na Wasze ręce opinię prawną, jaką na zamówienie Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Perfuzjonistów, sporządziła jedna z kieleckich kancelarii prawniczych. Opinia ta dotyczy bardzo ważnego problemu, jaki pojawił się i pojawia w niektórych ośrodkach posiadających sale hybrydowe,


Zabiegi na tych salach cechują się interdyscyplinarnością, co wiąże się z wykonywaniem skomplikowanych procedur medycznych w warunkach odbiegających od tych, panujących na "zwykłej" sali operacyjnej. Standardem zaś sal operacyjnych hybrydowych, jest obecność na nich aparatów i urządzeń emitujących promieniowanie jonizujące. Jeśli w czasie ich pracy znajdują się na sali pracownicy, którzy wykonują niezbędne - mimo warunków szkodliwych - czynności, pracodawca ma ustawowy obowiązek zabezpieczyć tychże, minimalizując niepożądane skutki promieniowania, w dozymetry i odzież ochronną.


Zaniechanie tego obowiązku jest niedopuszczalnym naruszeniem praw pracowniczych. W przypadku tego typu praktyk w Waszych miejscach pracy korzystajcie z uzyskanej przez nas ekspertyzy, przedstawiając ją pracodawcom.


Ekspertyza dostępna w plikach do pobrania (Dokunenty) dla zalogowanych członków PSP


27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page