top of page

Informacja Zarządu PSP

Koleżanki i Koledzy - uczący się zawodu perfuzjonisty.

Z racji szalejącej pandemii COVID19 w rundzie jesiennej, Zarząd PSP, w trosce o Wasz status zawodowy, zebrał się na telekonferencji w dniu 17 października 2020 .


Ożywiona dyskusja trwała blisko 2 godziny. Do udziału w niej zaproszono Kierownika Kursu oraz gościnnie Piotra Ładzińskiego.

Tematem wiodącym był oczywiście otwarty i zawieszony zarazem Kurs Kwalifikacyjny, który - gdyby nie pandemia - miałby się już ku końcowi. Cały ten czas, od wiosny do jesieni upłynął nam na poszukiwaniu najlepszego rozwiązania w sprawie Waszej edukacji. Wydawało się, że ilość nowych zakażeń będzie na tyle mała, że wznowimy zajęcia po wakacjach. Jednak praktyka codziennej rzeczywistości szybko zweryfikowała nasze plany, i mamy koszmarny wzrost liczby zachorowań.

Stacjonarna wersja Kursu ostatecznie legła w gruzach, a to również ze względu na brak kadry dydaktycznej dla takiej formy nauczania. Wielu lekarzy miało administracyjny zakaz brania udziału w takich zewnętrznych szkoleniach, jak też zablokowane były sale dydaktyczne w wybranych przez Kierownika Kursu ośrodkach. To wszystko nie pozwoliło nam jako Zarządowi realizować podjętego zobowiązania wobec Was.


By jednak wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom, postanowiliśmy na naszej telekonferencji - zorganizować Kurs korzystając z możliwości teleinformatycznych. Pomocny okazał się Kolega Piotr Ładziński, który dysponuje doświadczeniem zdobytym podczas szkoleń z ECMO prowadzonych "online". Poproszony o pomoc przy organizacji Kursu w tej formie, jak zwykle nie odmówił i został tym samym dokooptowany do zespołu ds. reorganizacji Kursu z formy kształcenia stacjonarnej w zdalną. Wszystko to zgodnie z obecnymi zaleceniami administracyjnymi, zatem nie spodziewamy się jakichś utrudnień. 

W ciągu najbliższych tygodni zostanie wybrana i przetestowana platforma do takiej komunikacji. Zostanie ostatecznie skompletowana kadra dydaktyczna i zweryfikowany program szkolenia. 

Do Was mamy prośbę o pilne uzupełnienie koniecznej dokumentacji, wg. tego, co przekaże Wam Kierownik Kursu. Czynimy również starania o zakwalifikowanie dodatkowo tych osób, które spełniają już warunki uczestnictwa w szkoleniu (mija rok od poprzedniej kwalifikacji).


Dlatego bądźcie cierpliwi, a zarazem ostrożni, by nie utracić zdrowotnych zdolności do udziału w szkoleniu, z powodu ewentualnego zakażenia i zachorowania. Dbajcie o siebie Wszyscy, i Wy uczący się, i Wy już specjaliści. Z tą pandemią nie ma żartów, a okres jest bardzo zły, bo nakłada się sezonowy czas zachorowań na grypę. To już razem mieszanka "wybuchowa" więc wzmóżmy wszyscy czujność! Bez nas kardiochirurgia ulegnie zapaści i ucierpią zwłaszcza ci chorzy, którzy od wielu miesięcy czekają na zbawienne zabiegi z naszym udziałem.


Na zebraniu Zarząd poświęcił też sporo czasu na dyskusję odnośnie praktyk wszczepiania ECMO poza ośrodkami kardiochirurgicznymi, bez udziału perfuzjonistów. Wystosowane zostało pismo do Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym to pytamy o procedury związane z udziałem perfuzjonisty podczas zakładania i prowadzenia terapii ECMO.


Kończąc, pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie, i prosimy o ostrożność i rozwagę na co dzień, czy to w pracy czy w domu. Dbajcie o swoje zdrowie mając na uwadze to o czym napisaliśmy.

Kolejne komunikaty za kilka tygodni.Zarząd PSP193 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page